NEDİR SİGARAYLA ALIP VEREMEDİĞİMİZ?


Bundan birkaç sene önce sigaranın zararlı bir alışkanlık olup olmadığı konusunda kamuoyunun pek de bir fikri yoktu ama son yıllarda uygulanan yasaklar yürütülen bırakma kampanyaları vs neden bu kadar arttı? Sigara gerçekten de bu kadar zararlı mı?
Size bu konuda bir tablo sunmak isterim:

Peki katil firmaların ürettikleri bu silahlarla en çok hangi toplumlar intihar ediyor dersiniz?
Bu gözünü para hırsı bürümüş caniler çeşitli zamanlarda çeşitli yerlerde şirin reklamlarda yaptılar ama hangi ülkelerde yaptılar biliyormusunuz?
UGANDA da reklam mı yapılır? Yapmışlar işte hatta kaboçyada

al bide çinli kovboy ama gerçekte durum böylemi?
Peki sigara bizleri hangi yollarla öldürüyor ? Gayet basit:

Kanser yapıcı etkisini beş yaşındaki çocuğa sorsanız söyler
bunun yanısıra kandaki iltihap yapıcı hücreleri aktive ederek çeşitli maddeler salgılatır ve damar büzücü etkisi ile çeşitli organlarımızın beslenmesini bozar mesela kalp beslenmesi bozulduğunda ne olur biliyorsunuz ama az bilinen bir hastalık olan burger hastalığı (tromboanjitis obliterans)gerçekten çok dramatik bir tabloya yol açar .İlk defa bile sigara içen bir insanın bacakları ve kollarının beslenmesi birden bozulur ve tabiri caizse ağaç gibi budanmak zorunda kalır kendinizi kollarınız ve bacaklarınız olmadan hayal etmesi bile çok kötü olsa gerek işte bu hastalık bir tek (sadece ama sadece bir tane) sigarayla bile oluşabilir sigara içmiyorsanız ve başlama gibi bir niyetiniz varsa bu durumuda gözönünde bulundurmanızda fayda var.
Hele ki sizde bu risk faktörleri varsa ve sigara içiyorsanız hepten yandınız demektir çoluk çocuğunuzla vedalaşın ödenmemiş borçlarınızı ödeyin dostlarınızdan helallik isteyin bir kaç tütün üreticisi firma ceplerini parayla dolduracak diye  yeni çıkan filmleri izleyemeyecek olmanız sevdiklerinizin güzel anlarında onlara eşlik edemeyecek olmanız karlı bir kış gecesinde koltunuza oturup yudumladığınız o sıcacık çayın içinizi ısıttığını hissedemeyecek olmanız ne kadar kötü(biraz suyu çıktı ama yalan değil nede olsa)
Sigarayı bırakmak istemeyenler için yapacak pek birşey yok aslında ama çoluğunu çocuğunu annesini babasını bu güzel dünyayı küçük bir kağıda sarılmış kuru bitki yapraklarından daha çok sevenler için yapacak şey çok basit önce elinize bir kağıt kalem alın ve şu hesabı kendi kendinize bir yapın:
Benim şahsi kanaatim şu ki sigara firmaları sigara bıraktırma diye bir sektörün doğmasına neden oldu . İşte hipnozlar akapunkturlar ve daha enteresan bir çok yöntem araç gereç işe yarar mı bilmem ama bağımlılığın iki bacagı vardır sigara içmediğiniz zaman sizin kendinizi mutsuz hissetmenize neden olan veya yaptığınız işe dikkatinizi toplayamamanıza neden olan şey nikotine olan açlığınızdır buna fiziksel bağımlılık diyorlar bunun üstesinden gelmek çocuk işi nikotin sakızı nikotin bantları vs bu isteğinizi giderecektir ama esas zor olan ise bir arkadaşınızla buluşup bir çay içmek biraz sohbet etmek istediğinizde sigara içme isteğinizin ortaya çıkmasıdır bu duruma da psikolojik bağımlılık diyorlar bunun üstesinden gelmek sizin elinizde.
Peki yok mu bunun daha kolay bir yolu?
Tabikide var : piyasada ilaç formları olan iki madde den çok büyük faydalar sağlayabilirsiniz  bupropionik asit  ve   vareniklin piyasa isimleri zyban ve champix olan bu iki maddeyi buraya yazıp yazmamak konusunda pek emin değildim ama yazdım gördüğünüz gibi. Bunları kafanıza göre kullanmanız çok sakıncalı zira ruh durumuna etki eden iki ilaçtan bahsediyoruz yapmanız gereken şey ise yakınlarınızdaki bir sağlık kuruluşuna gidip varsa göğüs hastalıkları uzmanından yada herhangi bir hekimden destek almanız olacaktır.
Şu durumlar sizde varsa tiryakisiniz demektir:
İlaç desteğinden daha önemli olan şey sizin bırakmayı istemenizdir o zaman size şunları tavsiye ederim:

işte burada da belirtildiği gibi belirlediğiniz gün sigarayı bırakmanız gerekiyor azaltarak bırakmak diye birşey çoğu insana fayda getirmediği görülmüş .
O halde kendinizi sevmiyorsanız sevdikleriniz için bir iyilik yapın ve bu illetten kurtulun şu yazı bir kişinin dahi bırakma yönünde eğilimini arttırırsa ne mutlu bana.
sorunuz olursa vakit bulduğum zaman cevaplarım ...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !